www.osh.org.il

יוני 2008

 

צבעי שיער והשפעות בריאותיות - עדכונים

מאת: ד"ר שרה דיקשטיין וד"ר אשר פרדו *

 

ועידת הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן אישרה לאחרונה שחשיפה תעסוקתית לצבעי שיער מסוג אמינים ארומטיים מצביעה על קשר אפשרי ביניהם לבין סיכון לסרטן שלפוחית השתן בקרב מעצבי שיער, בעוד לקוחותיהם המשתמשים בצבעי שיער אלו אינם בסיכון דומה. מסע הסברה לקידום המודעות בנושא דלקות עור תעסוקתיות בקרב העוסקים בתחום בענף טיפוח השיער מתקיים בימים אלו בבריטניה.

צבעי שיער כוללים פיגמנטים אורגניים מקבוצות שונות וביניהן אמינים ארומטים, נגזרות פירידין ופירימידין ונגזרות אמינו-פנוליות. צבעי השיער המסחריים מכילים גם תרכובות נוספות כדוגמת יכולות להכיל גם אמוניה, בסיסים אנאורגניים, מי חמצן וממיסים אורגניים (1).

צבעי שיער מחולקים לארבע תת-קבוצות בהתאם למשך חיי הצבע בשיער. תת קבוצה אחת היא צבעי שיער בעלי השפעה זמנית. צבעים אלה הם בעלי מולקולות גדולות שאינן חודרות לתוך השערה ולכן נשטפים בקלות. הם מופיעים כשמפו, ג'ל, תרסיס ועוד. גם צבעים מקבוצה זו עלולים לחדור לתוך השערה אם השיער יבש או ניזוק.

שתי תת הקבוצות האחרות של חומרים לצביעת שיער יוצרות צביעה ממושכת יותר אם כי לא קבועה (לדוגמא, חינה). מולקולות הצבע קטנות יותר ומתאפשרת חדירתן לתוך השערה. חלקם אינו מכיל אמוניה וחלקם מכיל אמוניה, המוצא מהצבע בדרך כלל באמצעות חומר מחמצן.

תת הקבוצה הרביעית היא של צבעי שיער קבועים (פרמננטים). חומרים אלו מהווים כיום  80% משוק צבעי השיער. הרכב צבעי השיער הפרמננטים מבוסס בעיקרו על תרכובות של אמינים ארומטיים שבסיוע חומרים מחמצנים ואמוניה מאפשרים את החדרת הצבע לתוך השערות ויוצרים בריאקציה כימית את גווני הצבע הרצויים (2).

החומר מי חמצן (מימן על חמצני) משמש כמחמצן נפוץ בצבעי שיער פרמננטים תודות ליכולתו להפוך את השכבה החיצונית של השערה לחדירה, ובסיוע אמוניה מאפשר לצבע לחדור עמוק לשכבות הפנימיות של השערה תוך הבהרת הפיגמנטים של הצבע הטבעי.

מבהירי שיער מהווים קבוצה נפרדת למטרות שינוי הצבע הטבעי של השיער באמצעות חימצון הפיגמנטים והלבנתם.

צבעי שיער עלולים לגרום לגירוי עור, לשינוי צבע בעור, לדלקת עור ממגע או דלקת עור על בסיס אלרגי בקרב אנשים רגישים. אחד המרכיבים האלרגניים, בעיקר בצבעי שיער פרמננטים, הוא פארא-פנילן דיאמין. צבעי שיער עלולים לגרום גם לשיער יבש ושביר (3).

בעוד שחלק מהצבעים אינו חודר לשיער, הרי שמעצבי השיער עצמם חשופים למגע עורי עם צבעים אלה בנוסף לאפשרות של חשיפה דרך נשימת חלקיקי הצבע והחומרים הנדיפים בצבע.

בימים אלו מתקיים בבריטניה מסע הסברה לשם העלאת המודעות של ציבור הספרים/יות ומעצבי/ות השיער לגורמי הסיכון בעיסוקם ולשם צמצום שכיחות דלקות העור התעסוקתיות ממגע בשיעור של 10%. מסע הסברה זה נפרש על פני שנות הפעילות 2008-2009 והוא מתבסס על שיתוף של המינהל הבריטי לבטיחות ובריאות בעבודה HSE)) וארגון מעצבי השיער הלאומי(NHF)  תחת הסיסמא: 'יום גרוע לידיים?' ('Bad Hand Day?') (4). מסע הסברה זה מהווה חלק מתכנית כוללת לצמצום שכיחות דלקות העור בתחומי עיסוק רבים ברחבי בריטניה. 

מסע הפרסום מדגיש את חשיבות השימוש בכפפות חד פעמיות שאינן עשויות מלטקס במהלך שטיפות השיער בשמפו ובמהלך השימוש בחומרי צבע ובמבהירי שיער, את חשיבות יבוש הידיים בסיום המגע הנדרש עם מים, את הצורך בהחלפת כפפות בין לקוח ללקוח, הוספת לחות לעור עם סיום שטיפת הידיים, בהתחלת ובסוף יום העבודה וכן את חשיבות הבדיקה השגרתית של העור לגילוי מוקדם של דלקות עור (5).

בנוסף לעובדה שהחומרים המשמשים בתעשיית צבעי השיער מהווים גורמי סיכון לדלקות עור ממגע,  צבעי שיער הכוללים פיגמנטים של מלחי עופרת, שנמצאים בעיקר בצבעים מכהים, וכן חומרים כדוגמת האמינים הארומטיים, חשודים כמסרטנים לאדם. מאמרים מדעיים מקשרים בין צבעי שיער לבין סרטן הדם, סרטן לימפה, סרטן שלפוחית השתן וסרטן מח העצמות. צבעים אקזוטיים מכילים פוקסין החשוד כמסרטן (1).

Hair and beard dyed blue.

חשיפת ספרים ומעצבי שיער לחומרים לצביעת שיער מצביעה על עליה בשכיחות סרטן שלפוחית השתן באוכלוסיה זו. מחקרים אפידמיולוגיים משנות התשעים של המאה הקודמת הראו שמעצבי שיער מהווים קבוצה הנמצאת בסיכון גבוה יותר להיארעות סרטן מאשר הצרכנים של צבעי שיער (3).

בחודש פברואר 2008 התכנסו 17 מדענים מ-7 מדינות בועידת הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן IARC) - International Agency for  Research on Cancer) לדיון  מחודש בקשר שבין מספר חומרים המשמשים בתעשיית הצבעים – אמינים ארומטיים וחומרי צבע אורגניים נוספים – ומחלת הסרטן. כמו כן נבחנו השלכות חשיפה תעסוקתית של ספרים ומעצבי שיער לחומרי צבע השייכים לקבוצת האמינים הארומטיים (2).

כבר משנות השבעים של המאה הקודמת הוצאו משימוש מספר חומרי צבע פרמננטים לשיער בעקבות ממצאים על היותם גורמי סרטן במכרסמים. הממצאים האפידמיולוגיים המעודכנים מצביעים על עליה קטנה, אך עקבית, בסיכון לסרטן שלפוחית השתן בקרב גברים ספרים ומעצבי שיער בעקבות החשיפה לכימיקלים מקבוצת האמינים הארומטיים שבחומרי הצבע הפרמננטים לשיער, בעיקר אלו המשמשים לצביעת שיער כהה. ככל שצבע השיער כהה יותר תכולת מרכיבי הצבע שבו גבוהה יותר.

ועידת הארגון הבינלאומי לחקר הסרטן הגדירה את החשיפה התעסוקתית לכימיקלים אלו תחת קטגוריה 2 A – "קרוב לוודאי גורמים לסרטן בבני אדם".

הממצאים לגבי השימוש האישי בצבעי השיער אינם תומכים בשלב זה בתרומתם לעליה בשכיחות מחלות סרטן ולפיכך הם מסווגים בקטגוריה 3 – "אינם מסווגים כגורמי סרטן בבני אדם" (2).

 

 

 

 

 

ערכו:

ד"ר שרה דיקשטיין וד"ר אשר פרדו – מרכז המידע של המוסד לבטיחות ולגיהות

מקורות:

  1. http://en.wikipedia.org/wiki/Hair_coloring
  2. THE LANCET Oncology Volume 9, Issue 4, April 2008, Pages 322-323.
    Carcinogenicity of some aromatic amines, organic dyes, and related Exposure.
    Robert Baan, Kurt Straif et al. and on behalf of the WHO International Agency for Research on Cancer Monograph Working Group
  3. http://www.hairboutique.com/tips/tip622.htm
  4. http://www.hse.gov.uk/lau/lacs/15-3.htm
  5. http://www.hse.gov.uk/hairdressing/index.htm